יום חמישי, 18 בפברואר 2010

אמונה - העבודה של גל במנולקר וקרן ברמן

1. בפרשת המרגלים משה שלח את 12 המרגלים לתור את הארץ. האמונה באה לידי ביטוי כשהמרגלים חוזרים למחנה בנ"י ומספרים לעם דברי דיבה ושקר, על הארץ מכאן נובעת רפיון (חוסר האמונה) של המרגלים בה', יש להם אמונה קטנה מאוד בה'. הם אומרים לבנ"י- "ארץ אוכלת יושביה", מדגישים ראשון את עמלק בגלל זיכרון קשה שיש לבנ"י מהעמלקים שזנבו בהם במדבר - (הם אומרים את זה כדבר הראשון בכדי להפחיד את בנ"י ולהפחית את אמונתם בה' וביכולת כניסתם לכנען).

2. הפסוקים המתאימים מפרק י"ג למושג אמונה:

"אֶפֶס כִּי-עַז הָעָם, הַיֹּשֵׁב בָּאָרֶץ; וְהֶעָרִים, בְּצֻרוֹת גְּדֹלֹת מְאֹד, וְגַם-יְלִדֵי הָעֲנָק, רָאִינוּ שָׁם. כט עֲמָלֵק יוֹשֵׁב, בְּאֶרֶץ הַנֶּגֶב; וְהַחִתִּי וְהַיְבוּסִי וְהָאֱמֹרִי, יוֹשֵׁב בָּהָר, וְהַכְּנַעֲנִי יוֹשֵׁב עַל-הַיָּם, וְעַל יַד הַיַּרְדֵּן. ל וַיַּהַס כָּלֵב אֶת-הָעָם, אֶל-מֹשֶׁה; וַיֹּאמֶר, עָלֹה נַעֲלֶה וְיָרַשְׁנוּ אֹתָהּ--כִּי-יָכוֹל נוּכַל, לָהּ. לא וְהָאֲנָשִׁים אֲשֶׁר-עָלוּ עִמּוֹ, אָמְרוּ, לֹא נוּכַל, לַעֲלוֹת אֶל-הָעָם: כִּי-חָזָק הוּא, מִמֶּנּוּ. לב וַיֹּצִיאוּ דִּבַּת הָאָרֶץ, אֲשֶׁר תָּרוּ אֹתָהּ, אֶל-בְּנֵי יִשְׂרָאֵל, לֵאמֹר: הָאָרֶץ אֲשֶׁר עָבַרְנוּ בָהּ לָתוּר אֹתָהּ, אֶרֶץ אֹכֶלֶת יוֹשְׁבֶיהָ הִוא, וְכָל-הָעָם אֲשֶׁר-רָאִינוּ בְתוֹכָהּ, אַנְשֵׁי מִדּוֹת. לג וְשָׁם רָאִינוּ, אֶת-הַנְּפִילִים בְּנֵי עֲנָק--מִן-הַנְּפִלִים; וַנְּהִי בְעֵינֵינוּ כַּחֲגָבִים, וְכֵן הָיִינוּ בְּעֵינֵיהֶם." (פ"ס 28- 33 )

3. אמונה- אמונה היא הכרה פנימית, קביעת עמדה ביחס לנושא כלשהו באופן סובייקטיבי, ולא אך ורק על סמך עובדות אובייקטיביות. אמונה אינה מבוססת על השכל ועל ההיגיון פירושן של עובדות אובייקטיביות הוא שהן מבוססות על חוויה ישירה של המציאות - דרך החושים והשפה או דרך תחושות (כאב, עצבות, אהבה וכו'). אמונה סובייקטיבית מערבת מסקנות שאינן נגזרות ישירות מההתנסות, אלא מהשלכה של עולמו הפנימי (הגיון, רגש, אינטואיציה וכו') של האדם על המציאות. במובן הרחב ניתן להגדיר אמונה כוודאות לגבי דבר שניתן להטיל בו ספק.


4. קישור לסרטון על אמונה-5. גל במנולקר וקרן ברמן- אמונה והעלייה לארץ-
הסיפור שלנו על האמונה הוא סיפור העלייה לארץ ישראל של משפחתנו. ההורים של קרן- עלו ממולדובה, וההורים של גל- מהודו. בעבודת השורשים חקרנו אותם על דרך העלייה שלהם לארץ ישראל. עלייה זאת הייתה כרוכה באמונה רבה וברצון עז לעלות לארץ המובטחת. לפני העלייה לארץ המשפחות שלנו התמודדו בקשיים רבים.
א. קרן-
האמונה באה לידי ביטוי בסיפור העלייה של משפחתי, שרצו לעלות מברית המועצות לישראל. היה ברור להם שזה לא יהיה קל , אך עם האמונה , במיוחד של סבא רבא שלי (ז"ל) , שהיה דתי, ותמיד רצה לעלות לארץ היהודים,לארץ המובטחת, לפני מותו. סבא שלי הספיק לעלות לארץ שנתיים לפני מותו,ומימש את חלומו בזכות האמונה.
ב. גל-
המשפחה שלי עלתה לארץ ישראל מהודו מומביי. הסבים והסבתות שלי גרו בכפרים, הם חיו בשלווה ובסביבה טבעית. הם חיו בסביבה בה היו אנשים מכול מיני סוגים- נוצרים, מוסלמים, דתיים, יהודים. הם הסתדרו עם כולם ואפילו היו חברים ושכנים שלהם. לא הייתה בעיה להמשיך לחיות כך, לכולם הייתה עבודה, משפחה, חברים... לכן העלייה לארץ הייתה כרוכה באמונה רבה שהכול יהיה בסדר בארץ ישראל, בארץ הקדושה של אבות אבותינו. אחרי העלייה אנשים חיו במעברות ולא הייתה עבודה מסודרת, אך הם לא וויתרו ועכשיו בזכות האמונה הם חיים בארץ ישראל ומגדלים משפחה לתפארת.


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה